Rok Szkolny 2015/2016

Projekt został sfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt jest realizowany na zasadach określonych dla programu Erasmus+, sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, Akcja 1 „Mobilność edukacyjna”.

Projekt „Staże w niemieckich hotelach - szansą dla młodych hotelarzy na europejskim rynku pracy” realizowany jest w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie od grudnia 2014r. do grudnia 2015r.

7 uczestniczek drugiego wyjazdu na staż, z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie, kształcących się w zawodzie technika hotelarstwa, wróciło właśnie do kraju. W dniach od 27 września 2015 r. do 02 października 2015 r. przebywały na stażach w ramach projektu w 3 niemieckich hotelach (Hotel Galerie, Hotel Kronprinz, VCH Hotel) w Greifswaldzie.

Staż obejmował szkolenie zawodowe w zakresie hotelarstwa. Dzięki stażowi w Greifswaldzie uczennice zapoznały się z nowoczesnymi metodami obsługi gościa hotelowego, nauczyły się posługiwać technikami pracy na różnych stanowiskach w różnych rodzajach i kategoriach bazy noclegowej.

Popołudniami uczestniczki aktywnie spędzały wolny czas. Wraz z opiekunem spacerowały po mieście i pięknej starówce Greifswaldu, zwiedziły kościół św. Mikołaja, muzeum, weszły na wieżę widokową i odwiedzili wioskę rybacką Ryck.

Opinie o praktykantkach w miejscu odbywania stażu były pozytywne. Uczennice wywiązywały się z powierzonych im zadań i wykonywały je z należytą dokładnością.

Same uczennice są zadowolone z pobytu i z praktyk w Niemczech. Dzięki stażowi posiadły duże umiejętności organizowania swojej pracy i przede wszystkim przełamały barierę językową. Podczas praktyk posługiwały się praktycznym słownictwem związanym z hotelarstwem i turystyką.

W trakcie trwania staży uczniowie/uczennice wraz z opiekunem mieszkali w schronisku młodzieżowym w Greifswaldzie.

Nad prawidłowym przebiegiem stażu zawodowego i jego realizacją czuwali opiekunowie z Polski – Izabela Dudziec i Mariusz Stahl, oraz opiekunowie z Niemiec.

Uczestniczki projektu otrzymały certyfikaty z hoteli potwierdzające uczestnictwo projekcie oraz otrzymają dokument Europass Mobility, paszport europejski, potwierdzający odbycie stażu w tzw. ścieżce kształcenia, wydany na mocy decyzji Komisji Europejskiej. Uzyskany certyfikat nada europejski charakter procesowi kształcenia w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie i przyczyni się do wzmocnienia pozycji absolwentów na rynku pracy w branży turystyczno-hotelarskiej w Polsce jak  i w Unii Europejskiej.

Dzięki wyjazdowi na staż zagraniczny uczennice/uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie staną się bardziej mobilne na europejskim rynku pracy, zwiększy to również stopień przejrzystości
i uznawalności kwalifikacji i kompetencji absolwentów szkoły. Niewątpliwie projekt ten zacieśnił współpracę Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie z  Berufliche Schule der Universitäts – Und Hansestadt Greifswald, oraz podniesie poziom, jakość i atrakcyjność kształcenia w szkole. Dla uczestniczek/uczestników staż stał się niewątpliwie bodźcem do osiągania wysokich wyników w nauce.

e-mail: zsztech@op.pl

Wrzesień, 2017