Konferencja podsumowująca projekt: ”Staże w niemieckich hotelach - szansą dla młodych hotelarzy na europejskim rynku pracy”.

7 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie odbyła się konferencja podsumowująca projekt pt. ”Staże w niemieckich hotelach - szansą dla młodych hotelarzy na europejskim rynku pracy”. Projekt został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W konferencji udział wzięli: Pan Zbigniew Mazur – Skarbnik Powiatu Goleniowskiego, Pani Urszula Witkowska - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Goleniowie, Pani Magdalena Śledzińska – Chabraszewska oraz Pan Dominik Okunek z Wydziału Rozwoju i Inwestycji Powiatu Goleniowskiego, Pani Danuta Faryniarz – Radna Powiatu Goleniowskiego, Pani Małgorzata Wojtysiak – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie, koordynator projektu Pani Izabela Dudziec, opiekun młodzieży Pani Adrianna Guzikiewicz, stażyści projektu oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie.

Konferencja miała na celu przybliżenie głównych założeń i zadań projektu oraz zaprezentowanie umiejętności uczniów, które zdobyli podczas staży w niemieckich hotelach w Greifswaldzie.

Jest to już trzeci projekt realizowany w szkole, dzięki któremu uczniowie mogli wyjechać na zagraniczne staże. 14 uczestników i uczestniczek projektu odbyło dwutygodniowe staże w 3 niemieckich hotelach. Uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa uczniów wyjechała na staż w marcu 2015 roku, druga we wrześniu 2015 roku. W ramach projektu Szkoła na realizację zadań projektowych otrzymała ponad 21 tysięcy EUR dofinansowania.

Partnerami projektu są: Zespół Szkół nr 1 w Goleniowie – główny beneficjent, Szkoła Zawodowa Miasta Uniwersyteckiego i Hanzeatyckiego w Greifswaldzie – partner pośredniczący, Hotel Galerie, Hotel Kronprinz, VCH – Hotel – partnerzy projektu.

Sprawna realizacja projektu wymagała od wszystkich partnerów dużego zaangażowania. Odbyło się wiele spotkań, zarówno w Greifswaldzie jak i Goleniowie, w ramach tzw. wizyt przygotowawczych. Spotkania te miały na celu dopracowanie szczegółów projektu, takich jak: odpowiedzialność za poszczególne zadania wyznaczone w projekcie, zawarcie umów, omówienie szczegółów stażu, opracowanie programu stażu itd.

W ramach projektu uczniowie przed wyjazdem na staże uczestniczyli w przygotowaniu językowym, pedagogicznym i kulturowym w wymiarze 76 godzin na każdą grupę. Uczniowie zostali wyposażeni w niezbędne pomoce dydaktyczne oraz materiały zakupione ze środków projektu. Szkoła zapewniła także uczniom podróż, ubezpieczenie, zakwaterowanie i wyżywienie oraz kieszonkowe na czas stażu. Wszystko to zostało sfinansowane ze środków projektu.

Podczas konferencji podsumowującej wręczono uczestnikom projektu certyfikat Europass Mobilność –potwierdzający poziom wiedzy, umiejętności i kwalifikacje zdobyte za granicą. Uzyskany certyfikat nada europejski charakter procesowi kształcenia w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie i przyczyni się do wzmocnienia pozycji absolwentów szkoły na rynku pracy w branży turystyczno-hotelarskiej w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej.

Staż został zrealizowany w ramach projektu systemowego „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.