Realizacja - staż

„Praktyki w Niemieckich hotelach – gwarancją wysokich kwalifikacji zawodowych młodych hotelarzy.”

Projekt realizowany w ramach programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”
w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie.

Projekt „Praktyki w Niemieckich hotelach – gwarancją wysokich kwalifikacji zawodowych młodych hotelarzy” realizowany jest od kwietna 2013r. do maja 2014r. w ramach programu Leonardo da Vinci Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie.

14 uczestników pierwszego wyjazdu na staż, z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie, kształcących się w zawodzie technika hotelarstwa, wróciło właśnie do kraju. W dniach od 6 października 2013 r. do 18 października 2013 r. przebywali na stażach w ramach projektu Leonardo da Vinci w 7 niemieckich hotelach (Hotel Alter Speicher, Hotel Am Dom, Hotel VCH, Hotel Galerie, Hotel Kronprinz, Hotel Mercure, Hotel Stettiner) w Greifswaldzie.

Staż obejmował szkolenie zawodowe w zakresie hotelarstwa i był zgodny z programem praktyk w zawodzie technik hotelarstwa oraz podstawą programową kształcenia zawodowego w tym typie szkoły.

Dzięki stażowi w niemieckich hotelach uczniowie zapoznali się z nowoczesnymi metodami obsługi gościa hotelowego, nauczyli się posługiwać technikami pracy na różnych stanowiskach w różnych rodzajach i kategoriach bazy noclegowej.

Nad prawidłowym przebiegiem stażu zawodowego i jego realizacją czuwali opiekunowie z Polski – Izabela Dudziec oraz Adrianna Guzikiewicz, oraz opiekunowie z Niemiec.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty z hoteli potwierdzające uczestnictwo projekcie oraz otrzymają dokument Europass Mobility, paszport europejski, potwierdzający odbycie stażu w tzw. ścieżce kształcenia, wydany na mocy decyzji Komisji Europejskiej. Uzyskany certyfikat nada europejski charakter procesowi kształcenia w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie i przyczyni się do wzmocnienia pozycji absolwentów na rynku pracy w branży turystyczno-hotelarskiej w Polsce jak i w Unii Europejskiej.

Dzięki wyjazdowi na staż zagraniczny uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie staną się bardziej mobilni na europejskim rynku pracy, zwiększy to również stopień przejrzystości i uznawalności kwalifikacji i kompetencji absolwentów szkoły. Niewątpliwie projekt ten zacieśnił współpracę Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie z niemiecką szkołą Berufliche Schule der Universitäts – Und Hansestadt Greifswald, oraz podniesie poziom, jakość i atrakcyjność kształcenia w szkole. Dla uczniów staż stał się niewątpliwie bodźcem do osiągania wysokich wyników w nauce.

Koordynator projektu - Izabela Dudziec

Publikacja powstała w wyniku projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.

Marzec, 2024