Informator dla ucznia

Projekt Leonardo da Vinci
„Wysokie kwalifikacje zawodowe młodych hotelarzy - szansą na europejskim rynku pracy”.

Projekt Leonardo da Vinci

Uczestnikami projektu jest 26 uczniów (klasy drugie/trzecie) kształcących się w zawodzie technika hotelarstwa w Zespole Szkół Zawodowych w Goleniowie, którzy w roku 201/20132 odbędą w dwóch grupach po 13 uczniów po 2 – tygodnie praktyk u Niemieckiego partnera w Berufliche Schule der Universitäts – Und Hansestadt Greifswald oraz 8 hotelach. Praktyka będzie obejmowała szkolenie zawodowe w zakresie hotelarstwa i jest zgodna z programem praktyk w zawodzie technik hotelarstwa  oraz  podstawą programową kształcenia zawodowego w tym typie szkoły.

Główne cele projektu to:

• poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej w dziedzinie hotelarstwa,
  • porównanie zdobytej wiedzy ze standardami niemieckimi,
  • podniesienie praktycznej znajomości języka niemieckiego,
  • rozwój osobisty w zakresie komunikacji międzykulturowej i społecznej,
  • otrzymanie certyfikatu Europass potwierdzającego umiejętności i kwalifikacje zdobyte za granicą,
  • wykorzystanie nabytych doświadczeń w procesie współpracy międzynarodowej i dostosowania oferty edukacyjnej szkoły do wymogów europejskich.

Praktyki zawodowe w Niemczech rozszerzą umiejętności językowe uczniów niezbędne do wykonywania pracy w tym zawodzie. Zdobyte doświadczenie w zagranicznych hotelach  pozwoli uczniom poszerzyć wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji i techniki pracy. W perspektywie ułatwi to przyszłym absolwentom odnalezienie się we współczesnym rynku pracy i umożliwi znalezienie atrakcyjnej pracy.

Uczniowie po odbyciu praktyk uzyskają również certyfikat tzw. Europass Mobility –potwierdzający poziom wiedzy, umiejętności i kwalifikacje zdobyte za granicą. Uzyskany certyfikat nada europejski charakter procesowi kształcenia w ZSZ Goleniów i przyczyni się do wzmocnienia pozycji  absolwentów na rynku pracy w branży turystyczno-hotelarskiej w Polsce jak i w UE.

Poprzez wykonanie działań w czasie trwania projektu 26 uczniów będzie uczestniczyło w przygotowaniu pedagogiczno-kulturalno-językowym. Uczniowie ci będą biegle posługiwali się językiem niemieckim w zakresie słownictwa zawodowego i branżowego.

Dzięki praktykom w Niemczech zapoznają się z nowoczesnymi metodami obsługi gościa hotelowego, nauczą się posługiwać  technikami pracy na różnych stanowiskach w różnych rodzajach i kategoriach bazy noclegowej.

Nad prawidłowym przebiegiem praktyki zawodowej i jej realizacją czuwać będzie opiekun, który dokona oceny umiejętności opanowanych przez uczniów podczas praktyki zawodowej na podstawie obserwacji i sposobu wykonywania zadań, czynności, poleceń oraz sposobu prowadzenia dzienniczka praktyk.

Dzięki uczestniczeniu w stażach zagranicznych uczniowie staną się bardziej mobilni na europejskim rynku pracy, zwiększy to również stopień przejrzystości i uznawalności kwalifikacji i kompetencji absolwentów naszej szkoły. Niewątpliwie projekt ten zacieśni współpracę szkoły z niemieckim partnerem, oraz podniesie poziom jakości i atrakcyjności kształcenia. Dla uczniów stanie się bodźcem do osiągania wysokich wyników w nauce.

Od 30 września 2012 do 12 październia 2012 – nastąpi wyjazd pierwszej grupy uczniów (13 osób wraz z opiekunem) na praktykę zawodową do niemieckich partnerów: Berufliche Schule der Universitäts – Und Hansestadt Greifswald i 8 hoteli.

Od 3marca 2013 do 15 marca 2013 – wyjazd drugiej grupy uczniów (13 osób wraz z opiekunem) na praktykę zawodową do niemieckich partnerów Berufliche Schule der Universitäts– Und Hansestadt Greifswald i 8 hoteli.

Marzec, 2024