Wycieczka do Torunia (24.05.2022)

W dniach 18-20 maja 2022r. w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. "Poznaj Polskę" uczniowie klas II tb i II td wzięli udział w wycieczce do Torunia. Piękna pogoda pozwoliła na odwiedzenie wszystkich miejsc, które zostały wcześniej zaplanowane.  Zwiedzanie miasta rozpoczęli od wizyty na Starym Mieście, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Uczniowie mieli okazję obejrzeć  Ratusz Staromiejski, który jest główną siedzibą Muzeum Okręgowego w Toruniu - jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce. Następnym miejscem, które odwiedzili, było Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Impulsem do jego powstania był dar ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazany mieszkańcom Torunia przez Elżbietę Dzikowską. Uczniowie zobaczyli również Katedrę św. Janów, w której został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Na jej wieży zawieszony jest Tuba Dei (Trąba Boża) – jeden z najstarszych i największych dzwonów średniowiecznych w Polsce. Kolejnym punktem wycieczki było oglądanie ruin Zamku Krzyżackiego. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić Muzeum Mikołaja Kopernika i wysłuchać między innymi ciekawostek z życia wielkiego astronoma i jego rodziny. Bardzo interesująca okazała się wizyta w Planetarium im. Mikołaja Kopernika - miejscu, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlane są pokazy astronomiczne. Autokarem pojechali do Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce to upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów, narażając własne życie. W części zachodniej parku znajdują się dwie tężnie solankowe. Kolejnym punktem wycieczki była miejscowość Górsk i pomnik ustawiony w prawdopodobnym miejscu uprowadzenia przez funkcjonariuszy SB ks. Jerzego Popiełuszki. Odwiedzili także  multimedialne Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki.

Spacery z przewodnikiem ulicami Starego i Nowego Miasta były nie tylko przyjemnością, ale przede pouczającą lekcją historii. Pogoda dopisywała, humory również, wszyscy wrócili zadowoleni i już planują kolejny wyjazd.

Lipiec, 2024