Tydzień Promocji Zdrowia w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie (17.03.2015)

W dniach 09-13 marca po raz drugi w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie odbył się Tydzień Promocji Zdrowia.

Celem tego przedsięwzięcia jest zarówno promocja zdrowego stylu życia, propagowanie postaw prozdrowotnych jak i integracja środowiska szkolnego oraz wzajemna współpraca. W realizację tych działań włączyła się społeczność szkolna: zespół ds. promocji zdrowia, nauczyciele, pedagog szkolny oraz uczniowie. Cały tydzień obfitował w różnorodne zajęcia i spotkania o tematyce prozdrowotnej.

Zaproszono wielu ciekawych gości:

W poniedziałek goszczono w szkole przedstawicielkę Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy Rodzinie „Tęcza serc”. W czterech klasach przeprowadzono warsztaty dotyczące FAS, czyli płodowego zespołu alkoholowego. Warsztaty przybliżyły uczniom problem zespołu FAS, m.in. nieuleczalność tej choroby, którą można uniknąć zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży.

Kolejnymi gośćmi byli pracownicy naukowi Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Panie przeprowadziły zajęcia dla klasy 1 LB i 2 LD, które dotyczyły profilaktyki nowotworowej. Uczniowie poznali m.in. metody wczesnego wykrywania nowotworów, oraz dowiedzieli się, w jaki sposób można zapobiegać tej chorobie.

W czwartek przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Goleniowie, przeprowadziły zajęcia w czterech klasach na temat dopalaczy i ich negatywnego wpływu na organizm. Uczniowie mogli obejrzeć ciekawy film na temat wyniszczającego wpływu dopalaczy na organizm a po filmie pomiędzy uczestnikami warsztatów wywiązała się dyskusja.

W piątek dietetyk pani Ewa Brzykcy, przeprowadziła bardzo ciekawą lekcję dietetyki: „Podaruj sobie kolejne 5 lat życia”. W zajęciach uczestniczyły klasy: 2 TŻ i 2 LE.  Pani dietetyk przedstawiła zasady prawidłowego żywienia i ich wpływ na nasz organizm.

Zaproszono również panie z Goleniowskiego Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym, które na zebraniach z rodzicami oraz na lekcji w klasie 3 THE omawiały m.in. znaczenie badań profilaktycznych w wykrywaniu choroby nowotworowej.

Oprócz spotkań z zaproszonymi gośćmi przeprowadzono w wybranych klasach prezentacje multimedialne o następującej tematyce:

1.      „DKMS – fundacja „ Zostań dawcą komórek macierzystych”

2.      „ Dopalacze i ich negatywny wpływ na organizm”

3.       „ARS, czyli jak dbać o miłość -przeciwdziałanie uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”

We wtorek i w środę przeprowadzono akcję „Miej odwagę stań na wagę!”, podczas której uczniowie i pracownicy szkoły mieli możliwość zważenia się na profesjonalnej wadze, która dodatkowo wyznaczała wskaźnik BMI oraz zawartość wody i tłuszczu w organizmie. Chętnych do pomiarów nie brakowało - badania cieszyły się bardzo  dużym zainteresowaniem.

W środę klasy : 1 TŻ i 2 TŻ uczestniczyły  w  wykładach  dotyczących żywienia , które odbyły na  Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym na Wydziale Żywienia Człowieka i Rybactwa w Szczecinie. Wykłady przeprowadziła pani dr hab. Joanna Sadowska.  Tematyka   przeprowadzonych wykładów  dotyczyła  suplementów diety   oraz  wpływu żywienia na pracę mózgu .

W ciągu całego tygodnia szkolne korytarze zdobiły plakaty i  hasła  wykonane przez uczniów, promujące zdrowy styl życia .

Cały tydzień był bardzo pracowity i obfitował w wiele ciekawych spotkań. Mamy nadzieję, że poprzez wspólne działania przyczyniliśmy się do zwiększenia świadomości naszych uczniów, jak ważna jest inwestycja we własne zdrowie i zdrowie swoich bliskich.

Wrzesień, 2024