Staże zagraniczne w ramach projektu ERASMUS+ w Zespole Szkół nr 1 w Goleniowie (02.04.2015)

Zespół Szkół nr 1 w Goleniowie już po raz trzeci otrzymał dofinansowanie na realizację projektów mobilności. Tym razem uczestnikami projektu pt. „Staże w niemieckich hotelach - szansą dla młodych hotelarzy na europejskim rynku pracy” jest 14 uczniów kształcących się w zawodzie technika hotelarstwa, którzy w roku 2015 odbędą w dwóch grupach 2 – tygodniowe staże u niemieckiego partnera w Berufliche Schule der Universitäts – Und Hansestadt Greifswald oraz 4 hotelach.

Projekt został sfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt będzie realizowany na zasadach określonych dla programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, Akcja 1 „Mobilność edukacyjna”.

27 marca 2015 roku wróciła pierwsza grupa ze stażu w Greifswaldzie. Staż I grupy trwał od 15 marca do 27 marca 2015 r. Staż II grupy odbędzie się już nowym roku szkolnym: 20.09-02.10.2015 r.

Staż obejmuje szkolenie zawodowe w zakresie hotelarstwa i jest zgodny z programem praktyk w zawodzie technik hotelarstwa oraz podstawą programową kształcenia zawodowego w tym typie szkoły.

Główne cele projektu to:

- poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej w dziedzinie hotelarstwa,

- porównanie zdobytej wiedzy ze standardami niemieckimi,

- podniesienie praktycznej znajomości języka niemieckiego,

- rozwój osobisty w zakresie komunikacji międzykulturowej i społecznej,

- otrzymanie certyfikatu Europass Mobilność potwierdzającego umiejętności i kwalifikacje zdobyte za granicą,

- wykorzystanie nabytych doświadczeń w procesie współpracy międzynarodowej i dostosowania oferty edukacyjnej szkoły do wymogów europejskich.

Staże zawodowe w Niemczech rozszerzą umiejętności językowe uczniów, niezbędne do wykonywania pracy w tym zawodzie. Zdobyte doświadczenie w zagranicznych hotelach pozwoli uczniom poszerzyć wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji i techniki pracy. W perspektywie ułatwi to przyszłym absolwentom odnalezienie się we współczesnym rynku pracy i umożliwi znalezienie atrakcyjnej pracy. Uczniowie po odbyciu staży uzyskają również certyfikat tzw. Europass Mobilność –potwierdzający poziom wiedzy, umiejętności i kwalifikacje zdobyte za granicą. Uzyskany certyfikat nada europejski charakter procesowi kształcenia w ZS1 Goleniów i przyczyni się do wzmocnienia pozycji absolwentów na rynku pracy w branży turystyczno-hotelarskiej w Polsce jak i w UE. Uczniowie ci będą biegle posługiwali się językiem niemieckim w zakresie słownictwa zawodowego i branżowego. Dzięki stażom w Niemczech zapoznają się z nowoczesnymi metodami obsługi gościa hotelowego, nauczą się posługiwać technikami pracy na różnych stanowiskach w różnych rodzajach i kategoriach bazy noclegowej. Nad prawidłowym przebiegiem staży czuwają opiekunowie z kraju oraz z Greifswaldu. Nabycie nowych kwalifikacji i umiejętności zwiększy szanse przyszłym absolwentom szkoły na zatrudnienie w Polsce i na europejskim rynku pracy. Dzięki uczestniczeniu w stażach zagranicznych staną się bardziej mobilni na europejskim rynku pracy, zwiększy to również stopień przejrzystości i uznawalności kwalifikacji i kompetencji absolwentów szkoły. Niewątpliwie projekt ten zacieśni współpracę szkoły z niemieckim partnerem, oraz podniesie poziom jakości i atrakcyjności kształcenia. Dla uczniów stanie się bodźcem do osiągania wysokich wyników w nauce.

Wrzesień, 2024