Narodowe Czytanie LALKI B. Prusa (06.09.2015)

„Nie myśl o szczęściu.
Nie przyjdzie – nie zrobi zawodu;
Przyjdzie – zrobi niespodziankę” Bolesław Prus

04 września w Zespole Szkół nr1 miała miejsce inauguracja wyznaczonego na 05 września Narodowego Czytania „Lalki” B. Prusa.

Akcję Narodowego Czytania zainicjował trzy lata temu Prezydent Bronisław Komorowski, a obecnie kontynuuje ją Prezydent Andrzej Duda.

Publiczna lektura wielkich dzieł literackich ma na celu propagowanie kultury narodowej i zachęcenie Polaków do częstszego sięgania po książki.

Tym razem czytano największą polską powieść realistyczną – „Lalkę” – utwór o niespełnionej miłości, próbie przekroczenia barier i konwenansów społecznych, o biedzie, upokorzeniu; utwór sentymentalny, filozoficzny, ale także zabawny i niestroniący od komizmu.

Przy ul. Niepodległości na czas czytania tej powieści szkolną czytelnię zamieniono, dzięki pomocy pani Kingi Gryczyńskiej - Rozdeba oraz uczniów klasy III Technikum Żywienia, w literacką kawiarnię. Tu przy filiżankach aromatycznej kawy słuchano lektury. Fragmenty książki czytała Pani Dyrektor Małgorzata Wojtysiak, pedagog szkolny Pani Ewa Łuczak oraz uczniowie klas licealnych i technikum: Justyna Laskowska, Klaudia Sękulska, Anna Janczura oraz Piotr Śnieguła. Przy ul. Maszewskiej swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Renata Chomińska - Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, Pani Beata Witkowska - z-ca przewodniczącego Rady Rodziców, Pani Katarzyna Jędraszek - starszy specjalista służby celnej, Pani Teresa Żabkiewicz - specjalista służby celnej, Pani Marta Chadam - starszy chorąży, Pan major Wojciech Michalik, Ks. Tomasz Pietrzak, Pan Marcin Olesinski – z-ca dyrektora szkoły.

Ta zbiorowa lektura niewątpliwie lepiej i wyraziściej dotarła do zgromadzonych w czytelni słuchaczy, którzy wyrazili aprobatę dla takiej formy obcowania ze słowem pisanym. Być może więc będą, już prywatnie, takie „czytania” kontynuować.